گام اول
130 بازدید
تاریخ ارائه : 3/13/2013 7:51:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

بسم الله الرحمن الرحیم

در اخلاق و سازندگی، گام اول را  باید از خودمان برداریم.و اساسی ترین تکلیف هر کسی، در وهله ی اول، رسیدگی به حال خودش می باشد. زیرا هر فردی تا مشکلات خود را حل نکند، نمی تواند در هیچ مرحله ای،قدمی به جلو بردارد. اگر به جلو نرود هم که نمی تواند دست کسی را بگیرد و به پیش ببرد. یعنی چون تربیت نشده است،نمی تواند تربیت کند. باید بدانیم: منشأ بدبختی ها، شکست ها و ناکامی ها، خود ما هستیم."هر چه هست از قامت ناساز نازیبای ماست." در شمار حُجُب و موانع انسان، حجاب و مانعی بزرگ تر از خود انسان نیست. "تو خود حجاب خودی حافظ از میان برخیز". پس باید بیش از هر چیزی و پیش از هر امری، حواسمان به خودمان باشد و مراقب خود باشیم. دستور قرآن کریم است: يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا عَلَيْكُمْ أَنْفُسَكُمْ لا يَضُرُّكُمْ مَنْ ضَلَّ إِذَا اهْتَدَيْتُمْ (مائده- 105)"اى اهل ايمان! مراقبِ خود باشيد اگر شما هدايت يافتيد، گمراهى كسى كه گمراه شده به شما زيانى نمى‏رساند."

اگر به دشمن فکر می کنی و در پی دشمن شناسی هستی، بزرگترین دشمن ات،خودت می باشی. اعدی عدوّک نفسک التی بین جنبیک." گفته شده آیة الله جوادی آملی از استادش مرحوم شیخ محمد تقی آملی که از شاگردان مرحوم آقای قاضی( رضوان الله علیه) بوده است، نقل نموده است: "گاهی  خواب می بینم که دشمن به من حمله ور شده است. مجبورم دست او را گاز بگیرم. از شدت درد از خواب بیدار می شوم و می بینم دستم در دهانم است و دارم آن را گاز می گیرم. و یا اینکه خواب می بینم دستم را برای بیرون آوردن چشم دشمن به چشم دشمن فرو می برم و وقتی از خواب بیدار می شوم، می بینم دستم در چشمم می باشد. وی اینگونه تعبیر می کرد که من از این نوع رؤیاها و خواب ها استنباط می کنم دشمن اصلی انسان خود اوست."

از جمله کاربرد عملی چنین باور مقدسی، در سلوک و اخلاق، این است که: صادقانه به خودمان می پردازیم و پرداختن به عیوب و ذنوب خودمان، دیگر فرصتی برای پرداختن به عیوب و ذنوب دیگران باقی نمی گذارد. موجب می شود مراقبه و محاسبه که دو عامل اصلی پیشرفت معنوی و کسب کمالات و فضایل و پاک شدن از رذائل است، را در خود تقویت کنیم. به خود بدبین و به دیگران خوشبین باشیم. در شناسایی و مبارزه با مکاید نفس بیشتر بکوشیم. هیچگاه خود را کامل و بی نقص ندانسته و کار را تمام شده ندانیم. از اسب چموش غرور و خودبینی پیاده شویم. انتقاد پذیر بوده و روحیه واقع بینی وحق پذیری خود را بالا بریم و.....

 والسلام علی عبادالله الصالحین

والحمدلله ربّ العالمین